منوی اصلی
لینک های برتر
خانه تاریخی بروجردی
مسجد و مدرسه آقابزرگ
نورگیر خانه تاریخی بروجردی
اتاق پنج دری خانه تاریخی طباطبایی

آیین سنتی قالیشویان مشهد اردهال

ثبت جهانی » آیین سنتی قالیشویان

تعداد بازدید : 3814

تاریخ ثبت : يک شنبه 8 تير 1393


پیشنهاد ثبت آیین قالی شویان را درسال 1388 به همراه 3 پرونده دیگر فنون شعر بافی،زیلو بافی و فنون گلاب گیری شهرستان کاشان به پژوهشکده مردم شناسی سازمان ارسال شد که در سال 1389 در فهرست میراث معنوی ملی ثبت شد. پس از ثبت ملی،پیشنهاد ثبت جهانی این اثر به پژوهشکده و پژوهشگاه سازمان داده شد.پژوهشگاه پس از بررسی معیارهای ثبت جهانی پرونده ،ثبت جهانی آیین را در اولویت و در دستور کار خود قرار داد که چون ثبت ملی این آیین انجام شده بود،پژوهشکده مردم شناسی پرونده ثبت جهانی آن را به واحد مردم شناسی اداره واگذار کرد تا اینکه پس از مطالعات و تألیف فرمت ثبت،همراه با مدارک دیگر در سال 1389 به دفتر یونسکو ارسال شد.اما بدیهی است که پرونده سازی ثبت میراث معنوی یونسکو، اقدامات و تشریفات خاص خود را می طلبد.
مهمترین بخش پرونده تدوین و تألیف مطالب جمع آوری شده است که باید مطابق فرمت استاندارد جهانی جمع بندی و تنظیم شود. پرونده ای که در سال 1389 به دفتر یونسکو ارسال شد به لحاظ نقص در تدوین و تألیف و نیز عدم وجود مدارک و اسناد لازم و مستندات تصویری اعم از فیلم و عکس به پژوهشگاه سازمان،عودت داده شد.پژوهشگاه با توجه به اهمیت موضوع مجدداّّ ثبت این آیین را در اولویت قرار داده و پرونده را بازنگری کلی کرد که طی جلسات متعدد با آقای دکتر پرمون رئیس میراث ناملموس دفتر مرکزی میراث معنوی آسیای مرکزی و غربی راهکارهای لازم را برای بازنگری پرونده به کار گرفت. باتوجه به این توضیح که فرمت ثبت پشت فرمت سال 1389 تغییر یافته بود،از مدارک و مستندات مهم پرونده فیلم و عکس بود و چون فیلم قبلی مبین جزئیات و ویژگی های خاص آیین نبود،مستند دیگری تهیه و ساخته شد.مدارک دیگر رضایت نامه های حقیقی و حقوقی بود. چون رضایت آگاهانه مردم و دست اندرکاران مراسم از معیارهای ثبت است و دوران مدراک به جهانی شدن آیین کمک زیادی کرد.ازجمله رضایت نامه اهالی فین و خاوه بود که در قالب یک طومار به طول سه متر پیوست پرونده شد.همچنین رضایت نامه معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه کاشان ورئسای برخی از ادارات که به طریقی در برگزاری آیین و یا ارائه خدمات و تسهیلات در روز جمعه قالی اثر گذارند از قبیل:اداره میراث فرهنگی،اداره ارشاد اسلامی،سازمان تبلیغات اسلامی،اداره اوقاف و امور خیریه،شورای اسلامی شهر کاشان،شهرداری کاشان،بخشداری ها،غیاث آباد نشلج،حوزه هنری ستاد برگزاری مراسم سنتی قالی شویان فین و خاوه مدارک دیگری بود که پیوست پرونده شد.
بازنگری و جمع آوری مدارک و نیز تدوین و تألیف و ترجمه و ویرایش پرونده تا اواخر خرداد ماه سال جاری به طول انجامید تا اینکه در تیر ماه به دفتر یونسکو ارسال و در شهریور ماه پذیرش پرونده از سوی دفتر یونسکو اعلام و در آذر ماه سال 91 در فهرست آثار ناملموس سازمان یونسکو به ثبت رسید.


نویسنده : عباس تراب زاده

منبع : عباس تراب زاده

 

 

 

   

گفتگو با ریاست اداره
خدمات اینترنتی
نظرسنجی