منوی اصلی
لینک های برتر
خانه تاریخی بروجردی
مسجد و مدرسه آقابزرگ
نورگیر خانه تاریخی بروجردی
اتاق پنج دری خانه تاریخی طباطبایی

موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی

گردشگری » جاذبه های گردشگری » موزه » موزه اسباب بازی و عروسک

تعداد بازدید : 5921

تاریخ ثبت : چهار شنبه 20 اسفند 1393


موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی
کودکی بخشی از تجربه تمدنی بشر بوده که  نمودهای ماندگار ،قابل رویت و منتقل شده ی آن به دوره معاصر در اسباب بازی و عروسک ها قابل شناخت است.
امروزه کارخانه‌ها و کارگاهها اسباب بازی کودکان را تولید می‌کننداما پیشتر اسباب بازی به صورت دست‌سازو به شکل‌های زیر ساخته می‌شد:
- کودک به تنهایی یا با همکاری دوستانش با ساده ترین ابزاروموادبه شکلی خلاق اسباب‌بازی‌ خود را می ساخت.
- مادر ، پدریا بزرگسالان برای سرگرمی و گاه برای جلوگیری از بهانه جویی کودکان، با چوب و پارچه و برگ درخت و سنگ، اسبابی برای بازی کودکان می ساختند.
- شکل دیگر اسباب بازی که معمولا حرفه‌ای ‌تربود توسط هنرمندان و صنعتکاران سنتی  همچون خراط، نجار، آهنگر وسفالگر ساخته و خریداری می‌شد.
نمونه‌هایی ازقدیمی ترین عروسک ‌هاو اسباب بازی کودکان دراین موزه گرداوری شده است .
بخش دیگر موزه روایتگر تاریخ نمایش عروسکی در ایران است.
نمایش خیمه شب بازی نوعی نمایش عروسکی است که بنا برمنابع مکتوب در ایران قدمتی هزارساله دارد. این نوع نمایش عروسکی در گذشته توسط نمایشگران دوره گرد در بازار و محل رفت و آمد مردم وگاه درجشن وسروراجرا می شده. با ورود تلویزیون و سرگرمی های مدرن این نمایش به شکل پراکنده در روستاها وبرخی شهرها همچنان به حیات خود ادامه می دهد، اما از رونق آن کاسته می شود. از حدود چهل سال پیش برخی پژوهشگران به تحقیق درباره این نمایش فراموش شده می پردازند و آخرین بازمانده های این نمایشگران را بار دیگر از طریق تلویزیون و جشنواره ها به جامعه و علاقمندان هنرهای سنتی معرفی می‌کنند. روند تحقیق و جستجو برای یافتن این نمایشگران تا امروز هم ادامه دارد. عروسک هایی که در این موزه می بینید، حاصل تداوم همین تحقیق ها و جستجوها برای یافتن بازمانده های این نمایش سنتی در ایران است.
بخش های مختلف موزه :
* قدیمی ترین عروسک‌های خیمه شب بازی ایران مربوط به دوره قاجار
* عروسک های بازیِ کودکانِنواحی مختلف ایران
* نمونه هایی از عروسک‌های ملل دیگر.
* اسباب بازی ها از حدود 100 سال پیش تاکنون ؛ از اسباب بازی های چوبی ، سنگی،گلی، سفالی وپارچه ای تا اولین اسباب بازی های فلزی و پلاستیکیِ کارخانه‌ای.
* اجرای نمایش خیمه شب بازی سنتی براساس متن و عروسک های یافته شده ازخیمه شب بازی اصفهان .
* کارگاه های آشنایی و ساخت اسباب بازی و عروسک  برای سنین مختلف ؛ بازدیدکنندگان متناسب با فرصتی که دارندمی توانند ساخت یکی از نمونه ها را فراگرفته و تجربه کنند.
* فروشگاه اسباب بازی و عروسک های دست ساز
* شربت خانه و رستوران حیاط موزه که با نوشیدنی‌ ها و غذاهای طبیعی و سنتی برای چاشت ، ناهار و عصرانه آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است .


آدرس : کاشان ، خانه های تاریخی ، روبروی خانه طباطبائی ، کوچه علامه ، شماره 43

تلفن : 55225134 - 031

www.Puppets.ir
email :info@puppets.ir


نویسنده : میراث فرهنگی کاشان

منبع : میراث فرهنگی کاشان

 

 

 

   

گفتگو با ریاست اداره
خدمات اینترنتی
نظرسنجی