منوی اصلی
لینک های برتر
خانه تاریخی بروجردی
مسجد و مدرسه آقابزرگ
نورگیر خانه تاریخی بروجردی
اتاق پنج دری خانه تاریخی طباطبایی

هلال ابن علی (ع)

گردشگری » جاذبه های گردشگری » معنوی » هلال ابن علی (ع) » نمایش فیلم

تعداد بازدید : 2543

تاریخ ثبت : جمعه 15 اسفند 1393


امامزاده هلال بن علی (ع)
در شهرستان کاشان میان قراء آران و بیدگل بقعه امامزاده هلال بن علی(ع)  قرار دارد. ساختمان این امامزاده عظیم الشأن علیه السلام دارای گنبد با دو گلدسته کشی الوان زیبا و صحن های شمالس و جنوبی وسیع و ایوان های مرتفع و صفه و غرفه های گوناگون با حوضخانه وو سرداب و بادگیرهای قدیمی.
اصل بنای کنونی از دوره صفویه که بعدها چندین بار تجدید بنا و مرمت گشته و با نقاشی های آب و رنگ تزیین یافته است. در ایوان صحن شمالی و بالای در ورودی به حرم امامزاده، لوحه ای از سنگ نوشته مرمر نصب شده که درباره ساخت این ساختمان است و بر روی در چوبی ورودی به بقعه از ایوان صحن شمالی این مضمون کنده کاری شده:
در عهد دولت پادشاه جمجمار ناصرالدین شاه قاجار وقف نمود. این در را نواب کامیاب محمد زمان میرزای قاجار به روضه متبرکه امامزاده واجب التعظیم محمد هلال بن علی فی شهر ذیحجه سنه 1265.
داخل حرم و ایوان و صحن های این امامزاده گروهی از علما و بزرگان منطقه ی آران مدفون شده ند که روی قبور هریک سنگ ها، تاریخ جداگانه ای جای گرفته است.
ساختمان این امامزاده دارای حوض خانه، حیاط یا مهمانسرا، آب انبار، کاروانسرا و بقعه و بارگاه است. قدیمی ترین بخش این بقعه حرم و ایوان شمالی است که مانند مجموعه مشهد اردهال مربوط به دوره سلجوقی است.


-- لینک فیلم معرفی امام زاده :

http://www.kashancht.ir/gardeshgari/helal/video/index.html


نویسنده : میراث فرهنگی کاشان

منبع : میراث فرهنگی کاشان

گفتگو با ریاست اداره
خدمات اینترنتی
نظرسنجی