منوی اصلی
لینک های برتر
خانه تاریخی بروجردی
مسجد و مدرسه آقابزرگ
نورگیر خانه تاریخی بروجردی
اتاق پنج دری خانه تاریخی طباطبایی

آبشار نیاسر

گردشگری » جاذبه های گردشگری » طبیعی » آبشار نیاسر » بازدید مجازی از بنا

تعداد بازدید : 2778

تاریخ ثبت : جمعه 15 اسفند 1393


آبشار نیاسر
اين مجموعه از جمله مهمترين محلهای تاريخی فرهنگی شهر نياسر و حتی کشور بوده و از چند عنصر اصلی از جمله آبشار ، مسير پله ها از پای آبشار تا پای کوشک ، سنگها و بستر آبشار ، درختان و گياهان موجود در اطراف آن تشکيل شده است و می توان در صورت ساماندهی مناسب جهت بهره برداری از آن استفاده کرد .
در کنار آبشار يکی از وروديهای غار قرار دارد و ارتفاع از پای آبشار تا قسمتی که از آنجا آب پايين مي ريزد 25 متر و از پای آبشار تا عمارت کوشک 53 متر می باشد .
در مسيرآب 13 آسياب وجود داشت . 3 آسياب در کنار آبشار بوده که تخریب شده است ، يکی از آسیابها که هم اکنون نيز فعال می باشد در پای آبشار قرار گرفته است و از آسیابهای دیگر جز بقایای کمی به جا نمانده است .
آبشار نياسر از چشمة تالار ( اسکندريه ) واقع در کنار چارتاقی سرچشمه می گيرد به گونه ای که دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشتهای نياسر و يک سوم آن به محلة نو میرود . آب جاری شده از آبشار به بعضی از مزرعه های اطراف از جمله مزرعه خاتون ، دولت آباد ، سيف آباد و یرقون نيز می رسد . البته پیشتر که آب بیشتر بوده به سمت مزرعة سورآباد هم می رفته است .ولی به علت کم شدن آب چشمه دسترسی آب به اين مزرعه منتفی می باشد .
آنگونه که از از بقايای خزه های قديمی و آبراهه های موجود و همچنين گفته های اهالی محل مشخص می شود مسير آب در قديم عوض شده است . آبی که از آبشار پایین می ریزد در فصل پاییز کمترین و در فصل زمستان بیشترین مقدار را داراست . به دليل پديده های انحلال سنگ آهک توسط جريانهای زيرزمينی و گذشت ساليان دراز بافت بسيار زيبا و چشم نوازی مانند استالاکتيت ها و استالاکميت ها در بدنة آبشار به وجود آمده است که می توان از آنها برای جذب گردشگر استفاده کرد .

-- لینک نمایش فیلم معرفی آبشار نیاسر :

http://www.kashancht.ir/gardeshgari/niasar/panorama/index.html


نویسنده : میراث فرهنگی کاشان

منبع : میراث فرهنگی کاشان

 

 

 

   

گفتگو با ریاست اداره
خدمات اینترنتی
نظرسنجی