منوی اصلی
لینک های برتر
خانه تاریخی بروجردی
مسجد و مدرسه آقابزرگ
نورگیر خانه تاریخی بروجردی
اتاق پنج دری خانه تاریخی طباطبایی

جوابیه اداره میراث فرهنگی در پی تخریب بخشی از بقایای دفتر کار ارباب تفضلی

خبرنامه اداره


در پی تخریب بخشی از بقایای دفتر کار ارباب تفضلی روابط عمومی اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کاشان جوابیه ای جهت نگرانی و دغدغه مندی دوستداران میراث فرهنگی از تخریب این بنا به شرح ذیل منتشر نمود:

اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کاشان از سال گذشته پیگیر مستندنگاری و تهیه پرونده ثبت ملی بخش هایی از کارخانه ریسندگی بافندگی واقع در میدان 15 خرداد بوده است.با توجه به روند اداری ثبت پرونده های ملی در استان و وزارتخانه متبوع، این اداره جهت حفظ و حراست ازبخش هایی از این اثر شاخص ملی تا زمان ثبت در فهرست آثار ملی ، مکاتباتی با مقامات و ارگان های دولتی مرتبط داشته است. لذا از آنجایی که این کارخانه به عنوان بزرگترین قطب صنعتی کشور و مرحوم تفضلی به عنوان پدر صنعت نساجی ایران شناخته می شود به دلیل اهمیت این موضوع این اداره پیگیر اتفاقات و تخریب های صورت گرفته دیروز در عرصه این اثر ارزشمند و تنها یادگار صنعتی شهر می باشد.

 

حفاظت از میراث صنعتی شهر که امروزه با بافت شهری عجین شده و به لحاظ زیبا شناسی بخشی از هویت شهری را شکل می دهد از مطالبات مردمی و دوستداران میراث فرهنگی کاشان است چرا که این نوع میراث،علاوه بر ارزش های علمی ومعماری دارای ارزش اجتماعی و تاریخی بوده و اطلاعات ارزشمندی از گذشته شهررا به همراه دارد .

  • از ویژگی های مهم و خاص این کارخانه نسبت به میراث صنعتی مشابه در ایران استفاده ازمصالح سنتی در کنار مصالح نوینی چون تیرهای فولادی و سیمان است.به بیانی دیگر تلفیق معماری نئوکلاسیک و معماری سنتی ایرانی می باشد.

 

گفتنی است به منظور جلوگیری از ادامه تخریب قسمتهای باقیمانده اثر نیروهای یگان حفاظت این اداره از شب گذشته در محل مستقر شده ضمنا مکاتبات لازم با فرماندار ، دادستان و دیگر ادارات مرتبط جهت حفظ بقایای این اثر ارزشمند انجام گردیده است

 

 

 

 

   

گفتگو با ریاست اداره
خدمات اینترنتی
نظرسنجی