منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

ضوابط عرصه و حرایم بازنگری شدۀ محوطه باستانی سیلک کاشان ابلاغ شد

خبرنامه اداره
سال 1394 گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان به سرپرستی دکتر محسن جاوری و با همکاری دکتر مجید منتظر ظهوری و دکتر جواد حسین زاده ساداتی اقدام به گمانه زنی جهت بازنگری عرصه و حرایم سیلک کردند که در نهایت پس از سه سال پیگیری و برگزاری جلسات متعدد با ارگان های ذیربط، محدوده و ضوابط عرصه و حرایم بازنگری شده در تاریخ 24/5/1397، به تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور رسید و با پیگیری های این مدیریت در تاریخ 12/9/1397 حریم جدید به امضا آقای دکتر مونسان به استاندار اصفهان ابلاغ گردید

تعداد بازدید : 49

تاریخ ثبت : چهار شنبه 12 دي 1397


ضوابط عرصه و حرایم بازنگری شدۀ محوطه باستانی سیلک کاشان ابلاغ شد.

معاون مدیر کل و سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از بازنگری عرصه و حرایم محوطه باستانی سیلک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان، مهران سرمدیان گفت: سیلک با قدمتی در حدود 8000 سال، به عنوان یکی از مهمترین خاستگاه های تمدن بشری همواره در محافل علمی و باستان شناسی ایران و جهان مورد توجه قرار داشته است. استمرار 8000 سال سکونت باعث شده است تا سیلک به عنوان معیاری برای ارزیابی دیگر محوطه های باستانی قرار گیرد.

معاون مدیر کل و سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان افزود: بناهای تاریخی از جنبه های مختلف دارای عرصه ها و حریم های مصوب هستند که جهت مراقبت و حفاظت از آنها انجام می گیرد. محوطۀ باستانی سیلک نیز دارای عرصه و حریم های مصوبی در سال 1378 بوده که به علت برخی مشکلات فنی، لازم به بازنگری بوده است.

یکی از اصلی ترین دلایل بازنگری، تعیین دقیق تر عرصۀ محوطه به واسطۀ گمانه زنی باستان شناسی و همچنین تعیین ضوابط حریم ها بر اساس گمانه زنی و شرایط موجود محدودۀ سیلک بوده است. به همین خاطر سال 1394 گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان به سرپرستی دکتر محسن جاوری و با همکاری دکتر مجید منتظر ظهوری و دکتر جواد حسین زاده ساداتی اقدام به گمانه زنی جهت بازنگری عرصه و حرایم سیلک کردند که در نهایت پس از سه سال پیگیری و برگزاری جلسات متعدد با ارگان های ذیربط، محدوده و ضوابط عرصه و حرایم بازنگری شده در تاریخ 24/5/1397، به تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور رسید و با پیگیری های این مدیریت در تاریخ 12/9/1397 حریم جدید به امضا آقای دکتر مونسان به استاندار اصفهان ابلاغ گردید

لازم به اشاره است که این مهم با پشتیبانی مالی و هماهنگی شهرداری کاشان اجرا شد که در طی این چند سال همکاری شایسته ای با مسئولین طرح و سازمان میراث فرهنگی داشته اند.

سرمدیان اضافه کرد که از این پس ضوابط بازنگری شدۀ سیلک، معیار ارزیابی ها و استعلام ها در محدودۀ سیلک بوده و نقشۀ طرح جدید نیز با همکاری شهرداری کاشان در محدوده های پیرامونی سیلک نصب خواهد شد تا شهروندان از محدوده های عرصه و حرایم آگاهی یابند.

این اثر با ارزش تاریخی شامل دو تپه شمالی و جنوبی و گورستان های الف و ب در سال 1310  به شماره 38 درتاریخ 24/6/1310 درفهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است.